LİYAKAT Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, girişimci kadın sayısının her geçen gün artmasının sevindirici olduğunu belirterek, kadın girişimcilerin ekonominin itici gücü olduğunu vurguladı. KOSGEB eğitimlerinin kadınların üreten güçler haline gelmesinde çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Eskinazi, “Girişimci ruha sahip, üretmek isteyen kadınlarımız aldıkları eğitimler sayesinde amaçlarını gerçekleştirebilmekteler. Kadınlar özverili ve sağduyulu, sadece onlar için bir kıvılcım çakmak gerekiyordu. KOSGEB işte bunu sağladı. Kendi işletmesini kuran rol modeller çoğaldıkça kadın girişimcilerimiz daha da yüreklendiler.
Girişimcinin en çok ihtiyaç duyduğu sermaye konusunda KOSGEB´in cansuyu dediğimiz hibe desteğinin çok büyük faydası var. Bu can suyu hibe desteğinden faydalanan azimli kadınlarımızın öncülüğü sayesinde iş hayatında kadın-erkek eşitliğinde önemli adımlar atılarak kadının iş dünyasında yeri güçlenmektedir. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Düş Atölyesi´nde de kadının doğasındaki üretkenlik ve yaratıcılık ile hayali kurulan tasarımların nasıl gerçeğe dönüşebileceğine tanıklık ediyoruz” diye konuştu. Eskinazi, KOSGEB eğitimleri kapsamında 1 Temmuz´da yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili de girişimcilere eğitim verilmesinin faydalı olacağını ifade etti.
“KADINLAR EL ATTIKLARI HER İŞTE BAŞARILI OLUYOR”
KOSGEB desteğini alarak kendi işletmesini kuran Tunçel´e başarı dileklerinde bulunan KOSGEB İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, bu yıl da yoğun bir şekilde KOSGEB eğitim çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Çanakçı, metropol ilçelerinin dışında da olmak üzere İzmir´in dört bir yanında İŞKUR, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte girişimcilik eğitimleri verildiğini bildirdi. İzmir´de KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alanların çoğunun bayanlar olduğunu hatırlatan Çanakçı, kurulan işletme sayısı bakımından da kadınların erkekleri geçtiğini belirterek, “Kadınlar el attıkları her işte başarılı oluyor, kadınlarımızın hayallerinin gerçekleşmesine katkıda bulunmaktan mutluyuz” dedi.
Turizm Otelcilik Bölümü mezunu olan Tunçel, birkaç yıl bu sektörde çalıştıktan sonra farklı sektörlerde 10 yıl deneyim kazandığını dile getirdi. Tunçel, en son olarak geçtiğimiz eylül ayında ABİGEM Eğitim ve Danışmanlık Şirketi´nden ayrıldıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdiğini hatırlatarak, “KOSGEB´in İŞKUR ile ortaklaşa düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı´na katıldım. Geçtiğimiz aralık ayında da sertifikamı aldım.Sertifikayı aldıktan sonra ocak ayında şirket kuruluş işlemlerine başladım. Hediyelik eşya faaliyeti adı altında şahıs işletmesi kurdum.Düş Atölyesi adı altında faaliyet gösteren işletmemde evleneceklerin düşlerini gerçekleştirmek için üretim yapıyorum. Ben burada standart bir ürün satmıyorum. Kişiye özel nikah şekeri, kına sepeti, kına seti, kına tepsisi gibi üretimler yapıyorum” diye konuştu.
Tunçel, LİYAKAT gibi derneklerin yürüttüğü faaliyetler ve KOSGEB´in verdiği hem eğitim hem de hibe desteklerin girişimcileri cesaretlendirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Star Gazetesi